wtorek, 21 luty 2017 15:44

Miot E kończy dziś 4 tygodnie

Lizuskowe szczenięta jamników długowłosych króliczych stają się już kontaktowymi pieskami. Ostatni tydzień był dla nich prawdziwie przełomowy: mają za sobą pierwsze posiłki z miseczek (jadły z dużym apetytem, choć jeszcze trochę czasu musi minąć, nim opanują zasady zachowania się przy stole, bo wchodziły w swoje jedzenie łapkami), zaczęły wypełzać z legowiska, aby załatwiać swoje potrzeby, merdają ogonkami, a dwa maluszki potrafią już rozdawać „lizuski”. Wszystkie bardzo się zmieniły i zaczyna być wyraźnie widać, jakie mają charaktery. Mogę już całą czwórkę oficjalnie przedstawić. Zdjęcia były robione przedwczoraj, czyli szczenięta miały wtedy 26 dni.

miot E Lizus Maksimus jamniki długowlose królicze pm

 

Piesek nazywa się Eden, czyli raj. Imię jego mamy, Shangri-La, również oznacza raj (tybetańską krainę szczęśliwości), nawiązanie jest tu więc oczywiste. Sam Eden zaś sprawia wrażenie pieska, któremu nic do szczęścia nie brakuje. Cichutki, lubi „dobrze zjeść”, a kiedy ma pełny brzuszek, śpi z błogim wyrazem mordki. Robi poważne minki, jakby był groźnym psem o mocnej pozycji w stadzie, co – biorąc pod uwagę jego rozmiary – jest naprawdę rozbrajające.

jamni długowłosy króliczy Eden 2 pm    jamnik długowłosy Eden 3 pm

jamnik długowłosy króliczy Eden 1 pm

jamnik długowłosy króliczy Eden 5 pm    jamnik długowłosy króliczy Eden 4 pm

Najjaśniejsza suczka dostała japońskie imię Emiko. Znaczy ono 'błogosławieństwo, piękno, dziecko', inaczej mówiąc: błogosławione piękne dziecko. Emiko od urodzenia jest wyjątkowa i zwraca uwagę, nie tylko niecodziennym kolorem, ale i charakterem. Niesamowita z niej spryciula. Choć była przez długi czas najmniejsza z miotu, zawsze potrafiła dopchać się do jedzenia. Teraz, kiedy dostaje swoją porcję musiku dla szczeniąt z malutkiej miseczki, jako jedyna w pełni koncentruje się na posiłku. Rodzeństwo robi sobie przerwy, wraca do jedzenia kilka razy, a ona pałaszuje swoją porcję i wylizuje naczynie z... japońską precyzją. Ma też w tej chwili najdłuższe uszy i najbogaciej owłosione, zaczynają się na nich pojawiać loki.

jamnik długowłosy króliczy Emiko 2 pm

jamnik długowłosy króliczy Emiko 5 pm    jamnik długowłosy króliczy Emiko 3 pm

jamnik długowłosy króliczy Emiko 4 pm

jamnik długowłosy króliczy Emiko pm

Z przydzieleniem imion pozostałym dwóm suczkom chwilę się wahałam. Dylemat, którą jak nazwać, rozwiązał się samoistnie, w momencie, kiedy jamniczka z czerwoną tasiemką zaczęła, jako jedyna, ciągle wychodzić z kojca. Zdecydowanie szybciej stała się ciekawa świata niż rodzeństwo. Mało tego – bardzo spodobało jej się bycie noszoną na rękach i ogladanie otoczenia z wysokości. Nazwałam ją więc Elsu-La, indiańskie imię Elsu znaczy bowiem "latający sokół", a ponieważ jest to imię męskie, dodałam do niego cząstkę -La. W językach romańskich sylaba ta pełni funkcję rodzajnika oznaczającego, że słowo odnosi się do płci żeńskiej. Czastka -La to również nawiązanie do imienia mamy Shangri-La. Imię Elsu jest poza tym skrótowcem od słów 'Eli suczka'.

jamnik długowłosy króliczy Elsu pm    jamnik długowłosy króliczy Elsu7 pm

jamnik długowłosy króliczy Elsu 3 pm

jamnik długowłosy króliczy Elsu 4 pm    jamnik długowłosy króliczy Elsu 6 pm

I na koniec suczka z żółtą tasiemką. Cichutka, przymilna. Urodziła się jako największa, a teraz jest najmniejsza w miocie. Ma słodką mordeczkę, jako pierwsza zaczęła machać z radości ogonkiem i zauważać zabawki. Dostała imię El-Maraya. Bardzo długo czekało ono na odpowiednią właścicielkę. Pierwotnie tak miał brzmieć przydomek mojej hodowli, ale FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) wolało zarejestrować nazwę Lizus Maksimus. Obiecałam sobie jednak kiedyś, że w miocie E tak nazwę jedną z suczek. A jest to skrótowiec od trzech imion: mojego (Ela), mojego męża (Mariusz) i naszej najstarszej suczki, założycielki rodu Lizusów, czyli Aluzji, na którą w domu mówimy Aja. Nazwa El-Maraya jako hodowla miała nawiązywać do tytułu jednego z moich ulubionych fimów „Himalaya”.

jamnik długowłosy króliczy El Maraya 6 pm    jamnik długowłosy króliczy El Maraya 8 pm

jamnik długowłosy króliczy El Maraya 5 pm

jamnik długowłosy króliczy El Maraya 2 pm    jamnik długowłosy króliczy El Maraya 10 pm

jamnik długowłosy króliczy El Maraya 3 pm

A poniżej El-Maraya i Elsu-La, które bardzo często przebywają w swoim towarzystwie i przytulają się do siebie. Emiko za to chętniej zadaje się z bratem.

jamniki długowłose królicze Elmaraya i Elsu 2 pm    jamniki długowłose królicze Elmaraya i Elsu 3 pm

jamniki długowłose królicze Elmaraya i Elsu pm

Na zdjęciach poniżej z lewej El-Maraya z mamą, a z prawej – Emiko, Eden i El-Maraya.

jamniki długowłose Elsu z Szanią    jamniki długowłose królicze Lizus Maksimus pm

 Shangri-La jest bardzo opiekuńczą mamą. Babcia Aluzja nie dostała jeszcze zgody na zabawy z wnukami, choć bardzo ma na to ochotę, za to Basim został zaakceptowany jako niania już od pierwszych dni. Na zdjęciach poniżej Basim i Eden oraz Basim i Elsu-La.

Eden z Basimkiem 2 pm

Elsu z Basimkiem 2 pm

Dodatkowe informacje o szczeniętach w zakładce Miot E.

LIZUS MAKSIMUS

Hodowla jamników długowłosych
króliczych i miniaturowych

Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Warszawa
+48 603 112 175
ela_bog@gazeta.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kreator formularzy by JoomlaShine