niedziela, 19 czerwiec 2011 10:13

Światowa wystawa jamników WUT, Praga 2011

Światowa Unia Jamnika (WUT) tym razem zorganizowała swoją najważniejszą wystawę w Pradze. Odbyła się 19 czerwca 2011 r. Przyjechałam na nią towarzysko, bez psów, tylko jako obserwator. Na ringu jamników długowłosych króliczych sędziowała Nicole Kubli ze Szwajcarii. W katalogu zapisane były prawie te same psy, co dzień wcześniej, na klubowej wystawie jamników, jednak tym razem stawiły się wszystkie. Sędziowanie przebiegało bardzo sprawnie, tak samo jak i cała impreza. Wszystko dopracowane było w najdrobniejszych szczegółach.

Flicek z Brzakova kopce (Paris z Gaju Karczów i Majka z Brzakova kopce) również tego dnia zdobył w szczeniętach ocenę wybitnie obiecującą. W klasie pośredniej oprócz Velveta Klamap Debra (Ravel Klamap Debra i Unka Klamap Debra) pojawił się polski Aramis-Czuk z Hodowli Myślinów. Jego rodzicami są Barklay Kerolain Ydgel i Willi Wanilly Piccolo Gitano. CAC powędrował do czeskiego psa.

jamnik dlugowlosy kroliczy Aramis Czuk Hodowla Myslinow ok z podpisem 800x600

jamniki dlugowlose krolicze Psy posrednia porownanie ok podpisem 800x600

W klasie otwartej CAC otrzymał czeski Crispijn Poklad Inku, syn Shakera van de Wijsterhoeve i Ulriki z Debry.
jamnik dlugowlosy kroliczy Crispijn Wolf Poklad Inku ok z podpisem 800x600

Półbrat Basima Lizusa Maksimusa Dandie od Cerne Sabinky (Dingo z Debry i Annie Winnie od Cerne Sabinky) powtórzył swój wynik z poprzedniego dnia i pokonał Tokaja Klamap Debra.

jamnik dlugowlosy kroliczy Dandie WUT ok z podpisem 800x600

W klasie championów wystąpili: czeski Artus Canis of Czech (Nikita von Damsmuhle i Lasicka z Nedosinskeho haje), rosyjski Kristofer Robin Daks-Veg-As (Amleto della Canterana i Mini Mausi Daks-Veg-As) i polski Mobi Czuk z Hodowli Myślinów (Drops Figoland i Alma Czuk z Hodowli Myślinów).

jamnik dlugowlosy kroliczy Christofer 3 ok z podpisem 800x600     jamnik dlugowlosy kroliczy Mobi Czuk ok z podpisem 800x600

Nicole Kubli doceniła urodę tych psów. Klasę championów wygrał jamnik z Rosji, drugi był reprezentant Czech, a trzecie miejsce z oceną doskonałą zajął Mobi Czuk.

jamnik dlugowlosy Christofer na lokacie ok z podpisem 800x600

W weteranach, podobnie jak dzień wcześniej na wystawie klubowej, wystąpił holenderski pies będący w czeskich rękach, niespełna dziesięcioletni Shaker van de Wijsterhoeve (Etzel aus der Bummelke i Madonna van de Wijsterhoeve).

jamnik dlugowlosy Shaker van de Wijsterhoeve 2 ok z podpisem 800x600

Przyszedł czas na porównanie zwycięskich psów ze wszystkich klas. Najpiękniejszym jamnikiem długowłosym króliczym psem, a tym samym Zwycięzcą Świata WUT został Kristofer Robin Daks-Veg-As.

jamniki dlugowlose krolicze Dandie Christofer Crispijn ok z podpisem 800x600

Sędziowanie króliczych jamniczek zaczęło się od klasy szczeniąt. Sorella Figoland (Nobel Know-How Daks-Veg-As i Etola Figoland) powtórzyła wynik z dnia poprzedniego, otrzymując ocenę wybitnie obiecującą. Zajęła także III miejsce na BIS szczeniąt.

Sorelka na ringu p 800x600 z podpisem

Podobnie bez niespodzianek było w młodzieżowej klasie, w której CAJC i tytuł Młodzieżowej Zwyciężczyni Świata WUT powędrował do czeskiej Pepino's Girl Anamsunamon (Extraordinary Esprit Kalokagathia Fai i Doris z Ostrozskych jezer).

jamnik dlugowlosy kroliczy Pepino s Girl Anamsunamon z podpisem 800x600

Również w kolejnych konkurencjach powtórzyły się noty z czeskiej klubówki, która odbyła się dzień wcześniej. W klasie otwartej wygrała czeska Afrodita Hennquin Moravia (Romeo vom Benthener Forst i Henessy Trias Duo), a CAC w klasie użytkowej dostała niemiecka Pia vom Ellernhugel (Filou von Kranichhof i Conny vom Ellernhugel).
   W klasie championów szwajcarska sędzina na pierwszej lokacie ustawiła rosyjską Daks-Veg-As Evrikę (The Phantom Eriska's i Ori-Tori Daks-Veg-As). Druga była czeska Medeine Manawat Anamsunamon (Romeo vom Benthener Forst i Djerba Eset Anamsunamon), a trzecie miejsce zajęła polska Gratka Figoland (Nobel Know-How Daks-Veg-As i Etola Figoland).

jamnik dlugowlosy Medeine Manawat Anamsunamon ok z podpisem 800x600    jamnik dlugowlosy Gratka Figoland ok z podpisem 800x600

Weteranki reprezentowały dwie czeskie suczki: Nela Klamap Debra (Charm Klamap Debra i Inez Klamap Debra) oraz Princess Iman Piccolo Gitano (Winnifred Trias i Eimy Gitano). Wygrała Nela, ale w porównaniu lepszy okazał się Shaker van de Wijsterhoeve.

Na ringu jamników długowłosych króliczych nadszedł najbardziej emocjonujący moment, czyli wybór Zwycięzcy Rasy. Tytuł ten powędrował do Petersburga. Otrzymała go Evrika Daks-Veg-As. Na twarzach właścicielki, hodowczyni, a także sympatycznej szwajcarskiej sędziny widać było ogromną radość.

Zw. Sw. z podpisem 800x600    Evrika i Robin ok z podpisem 800x600

Evrika Bob ok z podpisem 800x600

 

Bardzo żałuję, że nie mogłam tak samo uważnie i dokładnie obserwować, co dzieje się na ringach jamników długowłosych miniaturowych i standardowych, również zdjęcia mogłam tam robić jedynie wyrywkowo. Zamieszczam więc tylko fotki Zwycięzców Ras.
   Najpiękniejszym jamnikiem długowlosym miniaturowym został Oh I Horosh Sensatsia Pitera (Donelli Inter Nos i Grazdanskaya Oborona Sensatsia Pitera) z Rosji.

jamnik dlugowlosy miniaturowy Oh I Horosh 2 ok 800x600

Zwycięstwo Rasy w długowłosych standardach zdobył niemiecki Leopold von Charlottenhof (Ornbergets Houdini i Belinda von Charlottenhof). Ten piękny pies wspaniale prezentował się później na ringu honorowym i został Zwycięzcą Grupy, a tym samym zwycięzcą całej wystawy. Cieszę się, że tak wysoko oceniono właśnie jamnika długowłosego.

Leopold von Charlottenhof 3 z podpisem 800x600 800x600    Leopold von Charlottenhof 4 p z podpisem 800x600

Na wystawie było wielu reprezentantów naszego kraju. Polacy i polskie psy wypadły bardzo dobrze. Hodowcom i wystawcom gratuluję wspaniałych wyników. Serdecznie dziękuję Ewie Barwickiej, Dorocie Czaplickiej oraz Ani i Mirkowi Zwierzyńskim za wspólną wyprawę i miłe chwile w Pradze.

LIZUS MAKSIMUS

Hodowla jamników długowłosych
króliczych i miniaturowych

Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Warszawa
+48 603 112 175
ela_bog@gazeta.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kreator formularzy by JoomlaShine