sobota, 09 lipiec 2011 15:27

Światowa Wystawa Psów Rasowych, Paryż 2011

worlddogshow2011parisParyż, jedno z najatrakcyjniejszych miast Europy i letnia pora (upalny lipiec) to dwa czynniki, które na pewno zadecydowały o frekwencji na tej wystawie. W stolicy Francji pojawiło się nie tylko wiele jamników, ale też i widzów, którzy przyjechali po prostu po to, by spokojnie pooglądać psy – w takim charakterze przybyłam i ja. Ponieważ ringi były dosyć daleko od siebie, swoją uwagę postanowiłam skupić na jamnikach długowłosych króliczych. Sędziowała Annukka Paloheimo z Finlandii.

 

Ocenianie psów na wystawach we Francji wygląda inaczej niż w Polsce i większości krajów Europy, przyznawany jest tutaj tylko jeden CAC (wniosek na krajowego championa) na płeć w danej rasie. Kolejność pojawiania się jamników na ringu na paryskiej światówce była też inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju. Oceniano najpierw psy, ale jako pierwsza zapisana w katalogu była klasa pośrednia. Reprezentował ją czeski Velvet Klamap Debra (Ravel Klamap Debra x Unka Klamap Debra) i otrzymał ocenę doskonałą. W klasie otwartej, w stawce pięciu psów, najlepszy okazał się zaś jego miotowy brat Vermont Klamap Debra, mieszkający na stałe w Hiszpanii.

jamnik dlugowlosy kroliczy Vermont Klamap Debra p 800x600 z podpisem

Czeski Dandie od Cerne Sabinky (Dingo z Debry x Annie Winnie od Cerne Sabinky), będący w rosyjskich rękach, wygrał klasę użytkową. Wystąpił w niej także Alshtadt Fabulous (Zhemchuzhina Peterburga Zorro x Alshtadt Zhesalina), piesek z polskiej hodowli Brzdąc, pochodzący w Rosji.

jamnik dlugowlosy kroliczy Dandie 2 p 800x600 z podpisem    jamnik dlugowlosy kroliczy Alshtadt Fabulos p 800x600 z podpisem

Następnie na ringu pojawiło się aż osiem jamników z klasy championów. Tak licznej stawki nie udało mi się uchwycić w obiektywie, ale starałam się większość z tych psów uwiecznić na zdjęciach w podgrupach i pojedynczo.

jamniki dlugowlose krolicze Stawka ps w champion w p 800x600 z podpisem

jamniki dlugowlose krolicze Early Morning Coffee Ferrari Testarosa Diaond des Appalahuacs p 800x600 z podpisem

Triumfowały psy rosyjskie. Pierwsze miejsce zajął Zwycięzca Świata z ubiegłego roku z Danii Tarantela Rus Malenkiy Prins (Zhemchuzhina Peterburga Zorro x Tarantela Rus Zabavnaya Shtuchka). Drugą lokatę otrzymał Daks-Veg-As Ferrari Testarossa (Daks-Veg-As Top Gun Dlja Yuliany x Daks-Veg-As Lucky Star), a trzecią – czekoladowy Daks-Veg-As Early Morning Coffee (Eriska's The Phantom x Daks-Veg-As Ori-Tori).

jamniki dlugowlose krolicze Early Morning Coffee Ferrari Testarosa Diaond des Appalahuacs p 800x600 z podpisem

jamnik dlugowlosy kroliczy Ferrari p 800x600 z podpisem    jamnik dlugowlosy Early Morning Coffee 2 ok 800x600 z podpisem

Czwarty był włoski piesek, pozostający w rękach hodowczyni Danieli Giannini, Cachemire della Canterana (Spring della Canterana x Karma della Canterana). Czeski Tokaj Klamap Debra (Tim Klamap Debra x Dixi Klamap Debra) nie zajął wprawdzie lokatowego miejsca, ale udało mi się zrobić mu zdjęcie w postawie, więc je prezentuję.

jamnik dlugowlosy kroliczy Cachemire della Canterana p 800x600 z podpisem    jamnik dlugowlosy kroliczy Tokaj Klamap Debra p 800x600 z podpisem

Teraz przyszedł czas na porównanie o CAC. Wzięły w nim udział wszystkie zwycięskie psy z klas: pośredniej, otwartej i użytkowej.

jamniki dlugowlose krolicze Velet i Vermont p 800x600 z podpisem

Annukka Paloheimo przychylnym okiem spojrzała na miotowych braci. I tak wniosek na francuskiego championa powędrował do Vermonta, a CAC rezerwowy – do Velveta.

Vermont CACS 2 p 800x600 z podpisem    Vermont i Velvet p 800x600 z podpisem

Vermont Klamap Debra był następnie porównany ze zwycięskim psem z klasy championów. CACIB, czyli wniosek na interchampiona, otrzymał Tarantela Rus Malenkiy Prins, natomiast Vermont dostał CACIB rezerwowy.

jamniki dlugowlose Princ i Vermont 2 p 800x600 z podpisem

Tym samym wyhodowany w Rosji, a mieszkający na stałe w Szwecji Malenkiy Prins powtórzył swój sukces z Danii z ubiegłego roku i został ponownie Zwycięzcą Świata.

jamnik dlugowlosy kroliczy Princ CACIB p 800x600 z podpisem

Następnie oceniane były psy młodzieżowe. Najlepszy, zdaniem Annukki Paloheimo, okazał się serbski jamnik w rękach włoskich Golden Boy for La Bandia Little Dranatanja (Bad Luck Clarus x Aja Little Dranatanja). W tej klasie mieliśmy też polskiego reprezentanta Borowika Taniec Motyla (Nobel Elpida Kiani x Yasmina vom Benthener Forst), który zajął czwarte miejsce. Niestety, nie udało mi się zrobić mu ładnego zdjęcia.

jamnik dlugowlosy Golden Boy For La Bandia Little Dranatanja p 800x600 z podpisem

Na zakończenie oceny psów na ring wszedł przedstawiciel klasy weteranów Spoiler della Canterana (Anton Kicsinko della Canterana x Juwel della Canterana) i otrzymał lokatę pierwszą z oceną doskonałą.

Spoiler della Canterana p 800x600 z podpisem

Sędziowanie suk miało zacząć się od klasy pośredniej, ale jedyna zapisana w niej jamniczka się nie stawiła, dlatego jako pierwsze oceniane były reprezentantki klasy otwartej. Spośród pięciu suczek sędzia bez dłuższego zastanawiania się wybrała włoską Mystic Moon (Angel Klamap Debra x Bonarda). Druga była francuska Chanelle des Joyeux Teckels (Tommy des Joyeux Teckels x Peluche des Joyeux Teckels).

 jamniki dlugowlose krolicze Suczki klasa otwarta lokaty p 800x600 z podpisem    jamnik dlugowlosy kroliczy Mystic Moon CAC p 800x600 z podpisem

W klasie użytkowej najlepsza okazała się szwedzka Opheras Magic Mystery (Sundsdals Toblerone x Opheras Electra), a tuż za nią była polska Tsunami Długie Cudo (Vico Krestos x Pride of Długie Cudo). Z trzech zapisanych w katalogu championek na ringu pojawiła się tylko Daks-Veg-As Evrika (Eriska's The Phantom x Daks-Veg-As Ori Tori). Uzyskała lokatę pierwszą z oceną doskonałą.

jamnik dlugowlosy kroliczy Evrika p 800x600 z podpisem

I już fińska sędzia poprosiła na ring suczki z klasy otwartej i pośredniej, aby przyznać im CAC. Wniosek ten powędrował do Mystic Moon, a rezerwowy CAC otrzymała Opheras Magic Mystery.

jamnik dlugowlosy Opheras Magic Mystery RCACS p 800x600 z podpisem

 Nadszedł czas na porównanie suczek o CACIB. Na ringu stawiły się Mystic Moon oraz Daks-Veg-As Evrika. Fińska sędzia zdecydowała, że lepsza jest suczka z Włoch. Przyznała jej CACIB, a tym samym tytuł Zwyciężczyni Świata. Rosyjska marmurkowa Evrika otrzymała CACIB rezerwowy.

Mystic Moon i Evrika por wnanie o CACIB p 800x600 z podpisem    Evrika RCACIB p 800x600 z podpisem

Nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności i zamieszczam zdjęcia ilustrujące radość obojga wystawców.

jamnik dlugowlosy kroiczy Mystic Moon rado handlera p 800x600 z podpisem    jamnik dlugowlosy kroliczy Evrika rado handlerki p 800x600 z podpisem

Klasa młodzieży była najliczniej reprezentowana. Na ringu jamników długowłosych króliczych pojawiło się aż dziewięć z dziesięciu zapisanych w katalogu suczek. Wygrała importowana do Hiszpanii z Czech ruda I Am Beautiful Toklaramas (Vix-Ma z Debry x Amande Toklaramas), córka Zwycięzcy Świata z Bratysławy. Na drugiej lokacie stanęła estońska Oliviera Mia Oops Fantazija (Falko z Loupenickych Kopcu x Heidelind's Oops Got Out), na trzeciej – jej półsiostra Daks-Veg-As Zeta Jones (Falko z Loupenickych Kopcu x Daks-Veg-As Sofi Loren), a na czwartej – Daks-Veg-As Vanessa-Vanilla (Daks-Veg-As Yuliy Caesar x Daks-Veg-As Golden Gracia).

jamnik dlugowlosy kroliczy I Am Beautiful Toklaramas p 800x600 z popisem    jamniki dlugowlose krolicze Suczki m odzie 2 4 miejsca p 800x600 z podpisem

Jako ostatnia sędziowana była klasa szczeniąt, którą reprezentowała polska suczka Sorella Figoland (Daks-Veg-As Nobel Know-How x Etola Figoland). Otrzymała ocenę wybitnie obiecującą i nominację do finałów.

Sorelka na ringu w Pary u 2 ok 800x600 z podpisem

Przyszedł czas na najbardziej emocjonujące chwile. Najpierw – porównanie Młodzieżowych Zwycięzców Świata, czyli Zwycięzców Młodzieży obu płci. I Am Beautiful Toklaramas okazała się lepsza niż Golden Boy for La Bandia Little Dranatanja i została wybrana do finałów. Kiedy sędzia poprosiła, aby na ring wyszły najpiękniejsze psy do porównania o Zwycięstwo Rasy, nie miała wątpliwości, komu przyznać ten tytuł. Uznała, że najpiękniejszym jamnikiem długowłosym króliczym Światowej Wystawy Psów Rasowych w Paryżu jest suczka Mystic Moon.

Mystic Moon BOB p 800x600 z podpisem 1

Dziękuję moim przyjaciółkom Dagmarze Oraczewskiej i Ewie Dąbrowskiej za organizację tego wyjazdu, bezpieczną podróż i wspaniale spędzony razem czas. Wszystkim znajomym z Polski dziękuję zaś za miłe chwile przy ringach, na których czasem było poważnie, czasem smutno, a czasem... jak na zdjęciach poniżej :)
   Au revoir bientôt!

Kankan 9 800x600    Kankan 3 800x600

LIZUS MAKSIMUS

Hodowla jamników długowłosych
króliczych i miniaturowych

Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Warszawa
+48 603 112 175
ela_bog@gazeta.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kreator formularzy by JoomlaShine