poniedziałek, 28 czerwiec 2010 12:17

Światowa Wystawa Psów Rasowych, Herning 2010

world dog show Herning27 czerwca 2010 r. Dania powitała wystawców piękną, słoneczną pogodą. Przestronne hale i olbrzymie parkingi zapewniły komfort i poczucie swobody. Nikt się nie przepychał, psy się nie denerwowały, panowała luźna, miła atmosfera. Ja tym razem nie zgłaszałam Aluzji, przyjechałam na wystawę tylko jako widz. Jamniki długowłose królicze oceniał sędzia z Wielkiej Brytanii, Knut Sigurd Wilberg. Zapisanych było 48 psów, ale w wyniku pomyłek w katalogu okazało się, że część miała numery miniatur lub standardów. Najwyższe lokaty zajmowały przede wszystkim jamniki rosyjskie.

 

Jak zawsze, w pierwszej kolejności wystawiano psy. Co prawda, w Danii konkurencje otwierały championy, ale ja przedstawię wyniki w tradycyjnej kolejności. Klasę młodzieży wygrał piękny czekoladowy Daks-Veg-As Early Morning Coffee z Petersburga, zostając tym samy Młodzieżowym Zwycięzcą Świata.

jamnik dlugowlosy kroliczy JWW DAKS VEG AS EARLY MORNING COFFEE 2 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy DAKS VEG AS EARLY MORNING COFFEE 800x600

W klasie pośredniej Polskę pięknie reprezentował Aksel Hokus Pokus z Perłowej i zajął trzecią miejsce z oceną doskonałą. Serdeczne gratulacje dla mojej przyjaciółki Ewy Dąbrowskiej. Na pierwszej lokacie stanął zaś rudy Lincoln von Damsmühle z Niemiec. Na pierwszej fotce poniżej kolejno: Aksel Hokus Pokus z Perłowej, Del Pal's Gangster i Lincoln von Damsmühle, a na drugiej Aksel Hokus Pokus z Perłowej.

jamnik dlugowlosy kroliczy Aksel 11 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy Aksel 5 800x600

Zwycięzcą klasy otwartej został rosyjski Daks-Veg-As Top Gun Dlya Yuliany (na zdjęciu poniżej z lewej), o którym już kiedyś wspominałam na swojej stronie. Drugi zaś był Dino von der Humboldtuh (na zdjęciu poniżej z prawej).

jamnik dlugowlosy kroliczy Top Gun 2 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy Dino von der Humboldtruh 800x600

W klasie użytkowej wystąpiło pięć psów. Sędziemu zdecydowanie najbardziej podobał się jamnik pochodzący z Rosji, ale mieszkający w Szwecji – Tarantela Rus Malenkiy Prins (na zdjęciu poniżej z prawej). Drugie miejsce zajął Fla-Go-Line's Ville Lille Rasmus z Norwegii, trzecie zaś – Daks-Veg-As Yuliy Caesar z Rosji.

 jamniki dlugowlose krolicze Kacperek 800x600     jamnik dlugowlosy kroliczy WW Princ 3 800x600

Najbardziej ciekawa byłam klasy championów. Na ringu pojawiły się cztery psy. Werdykt sędziego nie był chyba dla nikogo niespodzianką. Pierwsze miejsce zajął Sundsdal's Dazzler (na zdjęciu poniżej z prawej), który jest własnością rosyjskiej hodowli Daks-Veg-As, drugie – niemiecki Nebel vom Benthener Fost, a trzecie – Bussahagens Qosak z Danii (na zdjęciu poniżej z lewej).

jamnik dlugowlosy kroliczy Klasa champion w psy Bussahagens Qosak 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy Dazzler 800x600

Przyszedł czas na klasę weteranów, którą reprezentował jedynie Aura's A. Picasso i wreszcie najpiękniejsze psy z poszczególnych klas spotkały się w porównaniu o CACIB. Sędzia dość szybko wskazał swojego faworyta – był nim Tarantela Rus Malenkiy Prins.

 

Młodzieżowe suczki jamników długowłosych króliczych były najliczniej reprezentowane – do Herning przyjechało ich osiem, w tym aż trzy z Polski. Młodzieżową Zwyciężczynią Świata została miotowa siostra pieska, który ten sam tytuł zdobył w klasie „męskiej” – marmurkowa, czekoladowa Daks-Veg-As Evrika. Na drugiej lokacie sędzia postawił polską Tsunami Długie Cudo – gratulacje dla hodowczyni, Grażyny Zapletal (obie suczki na zdjęciu poniżej z prawej). Elegancją wyróżniała się młodziutka Toklarama's Guenievre z Czech (na zdjęciu poniżej z lewej).

jamnik dlugowlosy kroliczy Toklarama s Guenievre 800x600    jamniki dlugowlose krolicze Evrika i Tsunami na lokacie 4 800x600

Klasę pośrednią wygrała suczka z Rosji, Southwinds Big City Lights Ml (na obu fotkach poniżej), druga była Vostok-Zapad Epifania z Kaliningradu, a trzecią lokatę zajęła jamniczka z Polski (!) – Sirga Z Rubinkowskiego Pola.

jamnik dlugowlosy kroliczy SOUTHWINDS BIG CITY LIGHTS ML na stoliku 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy CAC po rednia Southinwinds Big City Lights ML 800x600

W klasie otwartej również pierwsze miejsce przypadło suczce z Rosji. Zdaniem angielskiego sędziego, najpiękniejsza była czarna marmurkowa Daks-Veg-As Hiucan Harley Quinn (na zdjęciu poniżej z lewej). Na drugim miejscu stanęła Limores Odja At Chirabiba z Norwegii, a na trzecim – Sundsdal's Toskana ze Szwecji (obie w tej samej kolejności na zdjęciu z prawej).

jamnik dlugowlosy kroliczy DAKS VEG AS HIUCAN HARLEY QUINN 4 800x600    jamniki dlugowlose Suki otwartai V2 i V3 LIMORES ODJA AT CHIRABIDA i SUNDSDAL S TOSCANA 800x600

Silna stawka była w klasie użytkowej, sędzia długo się zastanawiał, zanim podjął decyzję. Był to bardzo emocjonujący moment, bo duński CAC powędrował do polskiej suczki, Malowanej Lali Brzdąc (na zdjęciu poniżej z lewej i z prawej). Drugie miejsce zajęła Simply Tan Madeleine z Finlandii (na zdjeciu obok Malowanej Lali), trzecie zaś – Queen Beauty Bettan z Finlandii.

jamnik dlugowlosy kroliczy Malowana Lala CAC 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy 1. Malowana Lala i konkurentka 800x600

 W klasie championek pojawiło się na ringu pięć suczek: dwie ze Szwecji i po jednej z Holandii, Niemiec i Czech. Wygrała szwedzka Heatwave Cévennes (na zdjeciu poniżej z lewej), druga była Adele von der Humboldtruh (poniżej z prawej), a trzecia – czeska Toklarama's Desirée.

jamnik dlugowlosy kroliczy CAC klasa champion w suki Heatwave Cevennes 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy Adele von der Humboldtruh 800x600

Żadna weteranka na wystawę światową nie była zgłoszona, sędzia przeszedł więc do porównania zwycięskich suczek z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów. CACIB, a jednocześnie tytuł Zwyciężczyni Świata, przypadł rosyjskiej Daks-Veg-As Hiucan Harley Quinn (na zdjęciu poniżej z lewej). ResCACIB powędrował zaś do Polski! Dostała go Malowana Lala Brzdąc (na zdjęciu z prawej). Bardzo serdeczne gratulacje dla jej hodowczyń, Kasi i Agnieszki Klusak.

jamnik dlugowlosy kroliczy DAKS VEG AS HIUCAN HARLEY QUINN 8 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy Malowana Lala ResCACIB 2 800x600

I jeszcze jedna, bardzo emocjonująca chwila na ringu jamników długowłosych króliczych. Na ringu pojawili się oboje zwycięzcy klas młodzieży, oboje zdobywcy CACIB-ów i pies z klasy weteranów. BOB otrzymał Tarantela Rus Malenkiy Prins. Rodzicami tego wyhodowanego w Rosji psa są Zhemchuzina Peterburga Zorro i Tarantela Rus Zabavnaya Shtuchka.

jamniki dlugowlose krolicze por wnanie o ras 3 800x600    jamnik dlugowlosy kroliczy WW BOB TARANTELA RUS MALENKIY PRINS 800x600

Nie sposób było równolegle obserwować ring jamników długowłosych miniaturowych, które oceniał Kresten Scheel z Danii, ale po skończeniu sędziowania „królików” udało mi się zdążyć na wybory miniaturowych Zwycięzców Świata. Wśród weteranów tytuł ten otrzymali czeski Danny Z Ostrožskych Jezer i szwedzka O'Rileys Ronja (oboje na zdjęciach poniżej).

jamnik dlugowlosy miniaturowy Danny 800x600    jamniki dlugowlose mianiaturowe Danny i O RILEYS RONJA 800x600

„Dorosłym” Zwycięzcą Świata został Kung Karls Ferragamo ze Szwecji, a ResCACIB powędrował do wyhodowanego w Czechach Falco Z Lopenickych Kopcu. Najpiękniejsza długowłosa jamniczka miniaturowa wystawy to Opalina's Sheena Easton z Danii, natomiast rezerwowy CACIB zdobyła Terten's Deema z Norwegii (obie na zdjęciach poniżej).

Miniatury suki CACIB OPALINA S SHEENA EASTON 800x600    Miniatury suki OPALINA S SHEENA EASTON i TERTEN S DEEMA 800x600

W porównaniu o Zwycięstwo Rasy najlepszy okazał się Młodzieżowy Zwycięzca Świata, Heatwave Heaven Sent ze Szwecji (na zdjęciu poniżej). Rodzicami tego psa są Sundsdal's Orlando oraz Heatwave Cévenne, suczka, która wygrała klasę championów w jamnikach długowłosych króliczych.

Miniatury BOB HEATWAVE HEAVEN SENT 800x600

W jamnikach długowłosych standardowych Polskę reprezentowała moja przyjaciółka, Dagmara Oraczewska, z dwoma wyhodowanymi przez siebie psami. Eros Dagi Dog zajął drugą lokatę w klasie pośredniej, a Ares Dagi Dog – czwartą w klasie otwartej. To bardzo dobre wyniki, bo stawka była niezwykle liczna – na duńską światówkę zgłosiło się aż 120 długowłosych standardów. Serdeczne gratulacje dla Dagmary.

LIZUS MAKSIMUS

Hodowla jamników długowłosych
króliczych i miniaturowych

Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Warszawa
+48 603 112 175
ela_bog@gazeta.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kreator formularzy by JoomlaShine