sobota, 01 sierpień 2015 19:55

Rodzina Aluzji

Rodowód to wspaniały klucz, który umożliwia spojrzenie na swojego psa z szerokiej perspektywy. Poszukiwanie zdjęć i informacji o przodkach Aluzji oraz dopatrywanie się u niej podobieństw do nich okazało się dość wciągającym zajęciem. W trakcie moich wędrówek po Internecie uświadomiłam sobie, ile zaangażowania w odpowiednie skojarzenia włożyli moi dużo bardziej doświadczeni w pracy hodowlanej poprzednicy.

Mama mojej suczki, miniaturowa Elegantka Corigentia, pochodzi z bardzo udanego miotu po utytułowanym austriackim Highlife vom Rainerschlössl i polskiej Fanny Ad Operam. Zarówno ona, jak i jej bracia – Extraordinary Man Corigentia i Ed Corigentia – bardzo podobali się sędziom na wystawach. Rodzeństwo dostawało wszędzie doskonałe noty. Miałam szczęście zobaczyć na własne oczy i sfotografować całą trójkę.

jamnik dlugowlosy Elegantka Corigentia w wieku 7 lat    jamnik dlugowlosy Elegantka Corigentia profil
Elegantka Corigentia w wieku 7 lat

jamnik dlugowlosy Extraordinary Man Corigentia    jamnik dlugowlosy Extraordinary Man Corigentia 2 portret
Extraordinary Man Corigentia w wieku 7 lat

jamnik dlugowlosy Ed Corigentia    jamnik dlugowlosy Ed Corigentia 2
Ed Corigentia w wieku 4 lat, jako Zwycięzca Grupy na Międzynarodowej Wystawie Psów w Warszawie w 2005 r.

Aluzja jest suczką z drugiego miotu Elegantki. Oprócz niej, urodziły się jeszcze dwa maluszki, Akwarela oraz Aborygen Ani Mru Mru. Z pierwszego miotu Elegantki sławę w jamniczym światku zdobyli Jeżyna i Jazz Corigentia.
   Podobieństwo mojej suczki do mamy jest łatwo zauważalne. Aluzja odziedziczyła po niej m.in. smukłą głowę i długie włosy na uszach. Jest też trochę podobna do babci, Fanny Ad Operam. Na zdjęcia poniżej z lewej Aluzja z mamą Elegantką, a z prawej babcia Fanny.

jamniki dlugowlose Aluzja i Elegantka    jamnik dlugowlosy FANNY Ad Operam

Swojemu tacie, króliczemu Django von der Humboldtruh, moja suczka zawdzięcza zaś nasycony, jednolity, czerwonawy kolor (zdjęcie poniżej, niestety, nie w pełni go oddaje) Django pochodzi z niemieckiej hodowli z długimi tradycjami. Psy z przydomkiem Humboldtruh należały do rekordzistów, jeśli chodzi o wygrane na wystawach. Dziś dużo rzadziej się pokazują. Ostatnio w większym składzie wystąpiły na Światowej Wystawie Psów w 2006 r. w Poznaniu, zajmując wysokie lokaty. Siostra Django, królicza Djessna von der Humboldtruh, zdobyła tytuł Zwycięzcy Świata, przegrywając jedynie porównanie o rasę z czeskim Ravelem Klamap Debra. Gdy Django został ojcem Ajki, był bardzo młody, ale miał na koncie już wiele tytułów, m.in. był Młodzieżowym Championem Niemiec, Młodzieżowym Championem Luksemburga, Zwycięzcą Europy VDH (Dortmund 2005).

jamnik dlugowlosy kroliczy DJANGO von der Humboldtruh
Django von der Humboldtruh

Nie udało mi się, niestety, nigdzie znaleźć zdjęć rodziców Django, Toni von der Humboldtruh i Lisbet von der Humboldtruh, dotarłam jednak do fotek i informacji o jego dziadku, Gerrym von der Humboldtruh. Gerry to jeden z najbardziej znanych psów tej niemieckiej hodowli. Już w wieku 19 miesięcy zgromadził tytuły Młodzieżowego Zwycięzcy Europy, Młodzieżowego Championa Luksemburga, Młodzieżowego Championa Niemiec, Młodzieżowego Zwycięzcy wszystkich landów, Młodzieżowego Zwycięzcy Palatynatu Nadrenii i Sardynii...

jamnik dlugowlosy Gerry von der Humboldtruh
Gerry von der Humboldtruh

Ojcem Gerrego, a jednocześnia pradziadkiem Django, był sprowadzony do hodowli Humboldtruh z Danii króliczy Sundsdal's Hamlet. Szybko zdobywał championaty poszczególnych landów, a poza tym m.in. młodzieżowy i "dorosły" championat Luksemburga, championaty Niemiec, Zwycięstwo Europy, Zwycięstwo Klubu Niemiec.

jamnik dlugowlosy kroliczy Sundsdal s Hamlet
Sundsdal's Hamlet

Wśród utytułowanych jamników w rodowodzie Django trzeba też koniecznie wymienić jego dziadka Witchela von der Humboldtruh i babkę, a jednocześnie prababkę Liane von der Humboldtruh, dwójkę przepięknych psów, które w 2000 r. w Milano we Włoszech zdobyły tytuły Zwycięzców Świata (Zwycięstwo Rasy dostał wtedy Witchel). Na tej samej wystawie druga babka Django, Babette von der Humboldtruh została Młodzieżową Zwyciężczynią Świata.

jamnik dlugowlosy WichtelN
Witchel von der Humboldtruh

Również ze strony mamy Aluzji doszukałam się wybitnych przodków. Oprócz wymienionego już dziadka Highlife vom Rainerschlössl, warto wspomnieć wyróżniającego się na ringach pradziadka, Rubina vom Rainerschlössl.

jamnik dlugowlosy Highlife vom Rainerschlossl    jamnik dlugowlosy Rubin vom Rainerschl ssl
Highlife vom Rainerschlössl i Rubin vom Rainerschlössl

Ojcem Rubina był niezwykle utytułowany Morgan della Canterana, który wyróżniał się urodą i tym, że dawał dużo ładnego potomstwa. Z tej samej włoskiej hodowli pochodził również kolejny utytułowany prapradziadek Aluzji, zdobywca aż 10 CACiB-ów, Dry della Canterana.

jamnik dlugowlosy Morgan della Canterana    jamnik dlugowlosy DRY della Canterana
Morgan della Canterana i Dry della Canterana

Jeszcze jeden sławny przodek Aluzji to jej króliczy prapradziadek, a jednocześnie praprapradziadek, Muck von Dinklage. W latach osiemdziesiątych na ringach niepokonany, Zwycięzca Europy i Zwycięzca Świata, champion wielu krajów. Ciekawe, czy dzisiaj też miałby szanse...

jamnik dlugowlosy Muck von Dinklage
Muck von Dinklage

 

 

 

LIZUS MAKSIMUS

Hodowla jamników długowłosych
króliczych i miniaturowych

Elżbieta Bogusławska-Przybysz

Warszawa
+48 603 112 175
ela_bog@gazeta.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kreator formularzy by JoomlaShine