Paryż, jedno z najatrakcyjniejszych miast Europy i letnia pora (upalny lipiec) to dwa czynniki, które na pewno zadecydowały o frekwencji na tej wystawie. W stolicy Francji pojawiło się nie tylko wiele jamników, ale też i widzów, którzy przyjechali po prostu po to, by spokojnie pooglądać psy – w takim charakterze przybyłam i ja. Ponieważ ringi były dosyć daleko od siebie, swoją uwagę postanowiłam skupić na jamnikach długowłosych króliczych. Sędziowała Annukka Paloheimo z Finlandii.
Ocenianie psów na wystawach we Francji wygląda inaczej niż w Polsce i większości krajów Europy, przyznawany jest tutaj tylko jeden CAC (wniosek na krajowego championa) na płeć w danej rasie. Kolejność pojawiania się jamników na ringu na paryskiej światówce była też inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju. Oceniano najpierw psy, ale jako pierwsza zapisana w katalogu była klasa pośrednia. Reprezentował ją czeski Velvet Klamap Debra (Ravel Klamap Debra x Unka Klamap Debra) i otrzymał ocenę doskonałą. W klasie otwartej, w stawce pięciu psów, najlepszy okazał się zaś jego miotowy brat Vermont Klamap Debra, mieszkający na stałe w Hiszpanii.
Czeski Dandie od Cerne Sabinky (Dingo z Debry x Annie Winnie od Cerne Sabinky), będący w rosyjskich rękach, wygrał klasę użytkową. Wystąpił w niej także Alshtadt Fabulous (Zhemchuzhina Peterburga Zorro x Alshtadt Zhesalina), piesek z polskiej hodowli Brzdąc, pochodzący w Rosji.
Następnie na ringu pojawiło się aż osiem jamników z klasy championów. Tak licznej stawki nie udało mi się uchwycić w obiektywie, ale starałam się większość z tych psów uwiecznić na zdjęciach w podgrupach i pojedynczo.
Triumfowały psy rosyjskie. Pierwsze miejsce zajął Zwycięzca Świata z ubiegłego roku z Danii Tarantela Rus Malenkiy Prins (Zhemchuzhina Peterburga Zorro x Tarantela Rus Zabavnaya Shtuchka). Drugą lokatę otrzymał Daks-Veg-As Ferrari Testarossa (Daks-Veg-As Top Gun Dlja Yuliany x Daks-Veg-As Lucky Star), a trzecią – czekoladowy Daks-Veg-As Early Morning Coffee (Eriska's The Phantom x Daks-Veg-As Ori-Tori).
Czwarty był włoski piesek, pozostający w rękach hodowczyni Danieli Giannini, Cachemire della Canterana (Spring della Canterana x Karma della Canterana). Czeski Tokaj Klamap Debra (Tim Klamap Debra x Dixi Klamap Debra) nie zajął wprawdzie lokatowego miejsca, ale udało mi się zrobić mu zdjęcie w postawie, więc je prezentuję.
Teraz przyszedł czas na porównanie o CAC. Wzięły w nim udział wszystkie zwycięskie psy z klas: pośredniej, otwartej i użytkowej.
Annukka Paloheimo przychylnym okiem spojrzała na miotowych braci. I tak wniosek na francuskiego championa powędrował do Vermonta, a CAC rezerwowy – do Velveta.
Vermont Klamap Debra był następnie porównany ze zwycięskim psem z klasy championów. CACIB, czyli wniosek na interchampiona, otrzymał Tarantela Rus Malenkiy Prins, natomiast Vermont dostał CACIB rezerwowy.
Tym samym wyhodowany w Rosji, a mieszkający na stałe w Szwecji Malenkiy Prins powtórzył swój sukces z Danii z ubiegłego roku i został ponownie Zwycięzcą Świata.
Następnie oceniane były psy młodzieżowe. Najlepszy, zdaniem Annukki Paloheimo, okazał się serbski jamnik w rękach włoskich Golden Boy for La Bandia Little Dranatanja (Bad Luck Clarus x Aja Little Dranatanja). W tej klasie mieliśmy też polskiego reprezentanta Borowika Taniec Motyla (Nobel Elpida Kiani x Yasmina vom Benthener Forst), który zajął czwarte miejsce. Niestety, nie udało mi się zrobić mu ładnego zdjęcia.
Na zakończenie oceny psów na ring wszedł przedstawiciel klasy weteranów Spoiler della Canterana (Anton Kicsinko della Canterana x Juwel della Canterana) i otrzymał lokatę pierwszą z oceną doskonałą.
Sędziowanie suk miało zacząć się od klasy pośredniej, ale jedyna zapisana w niej jamniczka się nie stawiła, dlatego jako pierwsze oceniane były reprezentantki klasy otwartej. Spośród pięciu suczek sędzia bez dłuższego zastanawiania się wybrała włoską Mystic Moon (Angel Klamap Debra x Bonarda). Druga była francuska Chanelle des Joyeux Teckels (Tommy des Joyeux Teckels x Peluche des Joyeux Teckels).
W klasie użytkowej najlepsza okazała się szwedzka Opheras Magic Mystery (Sundsdals Toblerone x Opheras Electra), a tuż za nią była polska Tsunami Długie Cudo (Vico Krestos x Pride of Długie Cudo). Z trzech zapisanych w katalogu championek na ringu pojawiła się tylko Daks-Veg-As Evrika (Eriska's The Phantom x Daks-Veg-As Ori Tori). Uzyskała lokatę pierwszą z oceną doskonałą.
I już fińska sędzia poprosiła na ring suczki z klasy otwartej i pośredniej, aby przyznać im CAC. Wniosek ten powędrował do Mystic Moon, a rezerwowy CAC otrzymała Opheras Magic Mystery.
Nadszedł czas na porównanie suczek o CACIB. Na ringu stawiły się Mystic Moon oraz Daks-Veg-As Evrika. Fińska sędzia zdecydowała, że lepsza jest suczka z Włoch. Przyznała jej CACIB, a tym samym tytuł Zwyciężczyni Świata. Rosyjska marmurkowa Evrika otrzymała CACIB rezerwowy.
Nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności i zamieszczam zdjęcia ilustrujące radość obojga wystawców.
Klasa młodzieży była najliczniej reprezentowana. Na ringu jamników długowłosych króliczych pojawiło się aż dziewięć z dziesięciu zapisanych w katalogu suczek. Wygrała importowana do Hiszpanii z Czech ruda I Am Beautiful Toklaramas (Vix-Ma z Debry x Amande Toklaramas), córka Zwycięzcy Świata z Bratysławy. Na drugiej lokacie stanęła estońska Oliviera Mia Oops Fantazija (Falko z Loupenickych Kopcu x Heidelind's Oops Got Out), na trzeciej – jej półsiostra Daks-Veg-As Zeta Jones (Falko z Loupenickych Kopcu x Daks-Veg-As Sofi Loren), a na czwartej – Daks-Veg-As Vanessa-Vanilla (Daks-Veg-As Yuliy Caesar x Daks-Veg-As Golden Gracia).
Jako ostatnia sędziowana była klasa szczeniąt, którą reprezentowała polska suczka Sorella Figoland (Daks-Veg-As Nobel Know-How x Etola Figoland). Otrzymała ocenę wybitnie obiecującą i nominację do finałów.
Przyszedł czas na najbardziej emocjonujące chwile. Najpierw – porównanie Młodzieżowych Zwycięzców Świata, czyli Zwycięzców Młodzieży obu płci. I Am Beautiful Toklaramas okazała się lepsza niż Golden Boy for La Bandia Little Dranatanja i została wybrana do finałów. Kiedy sędzia poprosiła, aby na ring wyszły najpiękniejsze psy do porównania o Zwycięstwo Rasy, nie miała wątpliwości, komu przyznać ten tytuł. Uznała, że najpiękniejszym jamnikiem długowłosym króliczym Światowej Wystawy Psów Rasowych w Paryżu jest suczka Mystic Moon.
Dziękuję moim przyjaciółkom Dagmarze Oraczewskiej i Ewie Dąbrowskiej za organizację tego wyjazdu, bezpieczną podróż i wspaniale spędzony razem czas. Wszystkim znajomym z Polski dziękuję zaś za miłe chwile przy ringach, na których czasem było poważnie, czasem smutno, a czasem... jak na zdjęciach poniżej :)
Au revoir bientôt!